Kupovina iz fotelje kao tekovina tehnološke revolucije lagano postaje naša svakodnevica. Od prvog prodatog artikla preko interneta, davnih 70ih godina prošlog veka, pa do danas, svet online trgovine se rapidno menjao u korist potrošača. Nedostatak slobodnog vremena kao i pritisak obaveza zrelog života (ili možda samo razmaženost) doveli su do nezamislivog rasta elektronske trgovine i otvaranja online prodavnica u zamenu, ili kao dodatak, klasičnom biznisu. Na našu veliku sreću, živimo u doba silicijumskog ustanka protiv zastarelih tekovina šopinga – traženja parkinga, čekanja u redu, lutanja među rafovima…Da biste uživali u svim prednostima online kupovine, a zaštitili sebe, svoje lične podatke i novac, u ovom blogu ćemo vas uputiti u zlatna pravila kupovine preko interneta. Krenimo redom:
- SSL sertifikat: Sigurno ste se bar jednom zapitali koji sistem štiti vaše lične podatke od krađe i internet prevare? SSL sertifikat je garancija da osetljive podatke neće presresti haker na putu od vašeg kompjutera do servera. Prepoznaćete ga po katancu ili zelenim https pored URLa prodavnice. Naime, SSL sertifikat će sve vaše podatke zaštititi enkripcijom koju samo server kome su podaci namenjeni može da pročita, i niko drugi. Ukoliko online prodavnica nema SSl sertifikat, najbolje da je zaobiđete.
- Lokalni platni sistem: Ukoliko online prodavnica podržava plaćanje karticom, u samom procesu će vas odvesti na sigurnu stranicu banke gde je neophodno da unesete i potvrdite lične podatke. Ako ne vidite nikakvu ikonicu zvaničnog sistema naplate ili vam stranica za plaćanje ne izgleda pouzdano, najbolje je da platite pouzećem ili željene proizvode pronađete na drugom mestu. Transparentnost je imperativ, zato dobro sve proverite.
- Podaci o online prodavnici: Bez obzira što web šopovi nemaju fizičku adresu, firme koje stoje iza virtuelne lokacije – moraju. Svaka online prodavnica mora ima istaknutu adresu firme, broj telefona, ime vlasnika i da jasno predstave svoju politiku o povraćaju proizvoda i novca. Da biste se dodatno osigurali, obavezno pročitajte komentare prethodnih kupaca – možda se upravo tu kriju znakovi koji će vas motivisati ili odvratiti od kupovine. Pronađite FaceBook ili Instagram stranicu u vezi sa internet šopom i proverite verodostojnost bisnisa.
- Praćenje pošiljke i carinske zavrzlame: Velika je razlika da li će prodavac robu poslati preko kurirske službe ili ćete je preuzeti lično kao i kada se vrši plaćanje – pre preuzimanja robe ili pouzećem? Raspitajte se unapred o troškovima dostave ili carinskim obavezama. Ovo se posebno odnosi na kupovinu u online šopovima van zemlje. Praćenje statusa pošiljke je odličan način da uvek budete u toku sa fizičkom lokacijom proizvoda pre nego što vam stigne na vrata, zato prednost dajte web šopu koji nudi tu opciju. Upoznajte se sa Carinskim propisima kako ne bi bilo iznenađenja – prema važećim propisima i Carinskim zakonom od plaćanja dažbina su oslobođene pošiljke male vrednosti poslate od strane fizičkog lica drugom fizičkom licu, koje nisu komercijalne prirode i za koje nema obaveze plaćanja, u ukupnoj vrednosti do 70 evra (ove pošiljke su oslobođene plaćanja carinskih dažbina i PDV). Važno je da se naglasi da se, za poštanske pošiljke koje podležu naplati uvoznih dažbina, carinska osnovica uvećava za troškove transporta i poštarine, što znači da je osnovica bruto cifra, a ne iznos koji je pisao na sajtu.
Za kraj, znajte da je u pitanju legitiman biznis iza kog stoji prava firma zavedena u APRu i da je vaš novac kao i lični podaci zaštićen od hakera i internet prevara. Usvojite ovih nekoliko nepisanih zakona o sigurnosti u online kupovini i nemate se čega plašiti.